Zayıflama iğnesi kullananlarla ilgili dikkat çeken araştırma: ‘Kalp krizini azaltabilir’

İngiltere’de yapılan araştırmada obez kişilerde kullanılmak üzere geliştirilen ilacın kiloya bakılmaksızın ölümleri yüzde 20 oranında azalttığı ortaya çıktı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI ŞAŞIRTTI

University College London’dan araştırmacıların yürüttüğü çalışmaya 41 ülkeden 45 yaş ve üzeri 17 bin 604 kişi dahil edildi. Daha önce kalp krizi gibi kardiyovasküler bir rahatsızlık geçirmiş katılımcıların yarısına ortalama 40 aylık bir süreç boyunca haftalık 2,5 mg semaglutid diğer yarısına da plasebo verildi.

KALP RAHATSIZLIĞINA AŞI ÇÖZÜMÜ

Plasebo grubundaki 8 bin 801 hastanın 701’inde (yüzde 8) kalp krizi gibi kardiyovasküler bir durum yaşadı, semaglutid grubundaki 8 bin 803 hastada ise bu sayı 569’du.(yüzde 6,5). Bu veriler riskin yüzde 20 azaldığını gösteriyor.

Avrupa Obezite Kongresi’nde sunumu yapılan çalışma Ozempic ve Wegovy gibi zayıflama ilaçlarının etken maddesi olan semaglutidin katılımcıların tedavideki başlangıç kilosundan ya da ne kadar kilo verdiğinden bağımsız olarak fayda sağladığını da ortaya koydu.

Araştırmanın baş yazarı Prof. John Deanfield elde ettikleri bulguların kardiyovasküler rahatsızlıkları olan hastalara bu ilacın rutin olarak verilebileceğini gösterdiğini ifade etti. 

Prof. Deanfield 1990’lı yıllarda statinlerin (kolesterolü düşüren ilaçlar) tıp alanında çok önemli bir buluş olduğunu ve kardiyoloji uygulamalarında devrim niteliğinde kabul edildiğini hatırlatarak semaglutidin de kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi açısından benzer şekilde çığır açıcı olarak görülebileceğini aktardı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x