Türkiye ABD ilişkilerinde yeni dönem

Toplantıda konuşan AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, “ABD hükümetinin en önemli ticari etkinliklerinden olan Trade Winds 2024,15 Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleşecek. Bunun iki ülke ilişkilerinin ivme kazanacağı bu yeni dönemin en dikkat çekici göstergelerinden biri olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Ticari verilere bakıldığında, son 12 ayda Türkiye-ABD arasındaki ticaret hacminin 30.9 milyar düzeyinde gerçekleştiğini söyleyen Turnaoğlu, şöyle devam etti: “Bunun 15.5 milyar dolarını ihracat, 15.4 milyar dolarını ise ithalat oluşturuyor. 12-15 Eylül tarihleri arasında, AmCham delegasyonu olarak Washington DC’ye bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Burada kongre, senato üyeleri, önde gelen düşünce kuruluşları ile temaslarda bulunacağız. Yaklaşık 50 birebir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Toplantıda konuşan TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da “2019’da 20 milyar doların altında olan Türkiye-ABD ticaret hacmi 2022’de 32 milyar doların üzerine çıktı. ABD’nin Türkiye’ye ithalatı 2022 yılında 2019’a göre yüzde 35 artarken Türkiye’den ithalatı yüzde 80’nin üzerinde yükseldi. Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ilişkilerin pozitif ilerleyişi, önümüzdeki döneme ilişkin verilen olumlu sinyaller, ticaretin de hızlanacağına dair beklentilerimizi de pekiştirdi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x