Meral Akşener’den yerel seçim mesajı: CHP’nin Ankara ve İstanbul’u kaybetmesini göze alıyoruz

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerin ardından ilk kez süreci detaylarıyla anlattı. 2024 yılında yapılacak yerel seçimlere ilişkin partisinin “her yerde ayrı adayla girme” tutumuna dikkati çeken Akşener,  “Ben bu ittifak siyasetine şiddetle karşıyım” dedi. Akşener, “Bu durumda İstanbul ve Ankara’nın büyük ihtimalle Altılı Masa’nın eski ortağınızın partisi tarafından kaybedileceğini göze alıyor musunuz?” sorusuna, “Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilir. Öyle adaylar çıkaracağız ki” yanıtını verdi.

Akşener, gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Akşener, cumhurbaşkanı adayının konuşulduğu ve masadan kalktığı toplantıda neler konuşulduğunu ilk kez anlattı. Yerel seçimlere ilişkin partisinin tutumunu açıklayan Akşener, “el yükseltiyor” eleştirilerine de yanıt verdi.

“Beni ve İyi Parti’yi düşmanlaştırarak bizim üzerimizden Kılıçdaroğlu’na gelebilecek oyların önü kesildi. Buna da çanak tutuldu”

Fatih Altaylı: İttifak sistemi sıkıntı yarattı, evet, ama sizin blogta tu kaka yapılmış bir parti de oradaymış gibi lanse edilince, ve onlar da sizin gruba daha yakın olduklarını açıklamak zorunda kalınca böyle bir şey oldu. Fakat şimdi başka bir şey ortaya çıktı. Siz sütten ağzınız yandığı için şimdi yoğurdu mu üflüyorsunuz? Çünkü yerel seçimlerde ittifaksız diye bir şey yok. Sadece geçen gün telefonda söylediğiniz gibi adaylar üzerinde uzlaşmalar belirlenecek. Siz diyebilirsiniz ki sizin a vilayetinde sizin adayınızı beğendik, b vilayetinde de siz de bizi destekleyin gibi  pazarlıklar olabilir. Bunlara açık mısınız yoksa tamamen mi artık bu işten çekildiniz. Çünkü Ankara Milletvekili Adnan Beker’in bir cümlesi var ‘Biz 6 parti kazanmış olsaydık daha bakanlar kurulunu oluşturmamıştık’ diye.

Son dönemde ortaya çıkanlarla ilgili arkadaşlarımızda büyük bir hayal kırıklığı ve öfke var. Adnan bey sahada çalışılırken deniliyor ki onlar oradan milletvekili çıkaramaz İyi Parti’ye oy vermeyin. Halbuki Cumhur İttifakı’ndaki sistem, gözle görünmeyen şeyler yaşandı. Beni ve İyi Parti’yi düşmanlaştırarak bizim üzerimizden Kılıçdaroğlu’na gelebilecek oyların önü kesildi. Buna da çanak tutuldu. Çankırı’da adayımız son 10 güne kadar kazanabilir durumdaydı. Ak Parti’nin birinci sıradaki adayı ve teşkilatları ikinci sıranın çıkamayacağını onun için diğer oyların MHP adayına kaydırılması gerektiğini, iyi parti yerine onun çıkmasını önerdiler. Bunun üzerine kavgalar oldu. Sonuç itibariyle İyi Parti’nin adayı gitti MHPA kazandı.

Yerel seçimlerde İyi Parti ne yapacak?

Arkadaşlarımız diyor ki ‘milletin sesini değerlendirmedi. Sen onları kötülemek zorunda değilsin öve bilirsin de ama biz her yerde ayrı gireceğiz.’ Şimdi ben bunu GİK’e getireceğim. (Ankara ve İstanbul da dahil mi?) Ankara dahil. Ben de katılıyorum bu arada. Ama şöyle bir durum var, efendim ben el yükseltmek için bunları yapıyorum. Ortaya çıkan o resimde, şimdi bu kafayla gidildi askere tez alınıyor tezkere. Yarından itibaren ne annem ne babam kalacak. Buna hazırım. Canı isteyen istediğini yapabilir. Ben bu ittifak siyasetine şiddetle karşıyım. Bunlar  insanları kutuplaştırıyor. Bütün bir şeçim boyunca fakirin derdini konuşamadık, emekliyi sığınmacıyı konuşamadık. Biz hiçbir şey konuşamadık. Biz PKK’lı değiliz, vay efendin Kandil bizi desteklemiyor diyerek gezdik, aynı benim 2018’de FETÖ’cülük üzerinden düştüğüm duruma düştük. Yahu biz bunun için kurmadık bu partiyi. Biz bir üçüncü yol olsun diye kurduk. Yani iki yumruk arasına sıkıştırılmış Türkiye’yi bu tahterevalli sisteminin dışına çıkarabilecek bir yol olabilmek için kurduk. Milletimize bunu anlatacağız. Aslında kuruluş ayarlarına dönüyoruz biz şuan.

“İstanbul ve Ankara’nın kaybedilmesini göze alıyoruz”

Altaylı: Bu durumda İstanbul ve Ankara’nın büyük ihtimalle Altılı Masa’nın eski ortağınızın partisi tarafından kaybedileceğini göze alıyor musunuz?

Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilir. Öyle adaylar çıkaracağız ki.


Akşener, Altılı Masa’dan kalktığı toplantıda neler yaşandığını ilk kez anlattı: Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım imzalamıyorsa imzalamasın” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x