Hükümetler sosyal medya şirketleriyle çalışabilecekler

Dava, Missouri ve Louisiana başsavcıları tarafından açılan ve federal yetkililerin seçimleri ve COVID-19 ile ilgili yanlış bilgileri ele almak için denetleme politikalarını şekillendirirken sosyal medya şirketleri (Meta, Google ve Twitter) ile olan ilişkilerinde aşırıya kaçtığını iddia eden bir davadan kaynaklanıyordu.

Bir alt mahkeme daha önce Beyaz Saray ve diğer federal yetkililerin sosyal medya şirketleriyle iletişim kurmasını yasaklayan bir tedbir kararı çıkarmıştı. Geçen hafta Temyiz Mahkemesi’nin aldığı bir karar, başlangıçta yer alan kısıtlamaların çoğunu hafifletti ancak CDC’nin ve Beyaz Saray yetkililerinin sosyal medya şirketlerine karar vermeleri için “baskı yapmalarını” yasaklayan bir hükmü bıraktı. CNN’in haberine göre bu emir 18 Eylül‘de yürürlüğe girecekti.

Hükümetler sosyal medya şirketleriyle çalışabilecekler

Duruşmadan önce yapılan bir başvuruda Başsavcı, “ihtiyati tedbirin hükümete ve kamuya ciddi zararlar vereceğini” ve hükümet yetkililerinin sosyal medya şirketleriyle olan etkileşimlerinde herhangi bir yanlış yapmadığını savundu.

“Yaptırımlarla desteklenen herhangi bir zorlayıcı tehdit modelinden ziyade, bu kayıtlar, hükümet ve platformların sıklıkla ortak hedefleri paylaştığı ve birlikte çalıştığı, bazen fikir ayrılığına düştüğü ve zaman zaman da tüm tarafların açıkça ifade ettiği gibi birbirlerinden hüsrana uğradığı bir ileri geri gidişi yansıtıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x