Hakem toplantısı sızdırıldı: ‘Penaltı değildi, hata yaptım…’

Süper Lig’in 27. haftasında 26 Şubat’ta Galatasaray ile Antalyaspor arasında oynanan ve sarı-kırmızılıların 2-1’lik galibiyetiyle sona eren mücadeleden 4 gün sonra, 1 Mart Cuma günü düzenlenen hakem toplantısı sosyal medya üzerinden sızdırıldı.

Videoda Türkiye Futbol Federasyonu’nun Hakem Danışmanı Hugh Dallas ile karşılaşmada görev alan orta hakem Abdülkadir Bitigen ve VAR hakemi Özgür Yankaya’nın maçın 10’uncu dakikasında Galatasaray lehine verilen penaltı pozisyonu üzerine yaptığı konuşmalar ortaya çıktı.

‘BASİT BİR TEMAS, PENALTI DEĞİL’

Toplantıdaki diyaloglar şu şekilde:

Hugh Dallas: Sana sadece şunu sormak istiyorum, lütfen bana sahada ne gördüğünü, VAR’a pozisyonu izlemek için gittiğinde ne gördüğünü ve ‘Vay! Ben nasıl böyle büyük bir hata yapmışım’ tarzında bir fikre nasıl ulaştığını ve kararını değiştirdiğini söyle.

Abdülkadir Bitigen: Burada yerim çok iyiydi. Top bir anda defanstan dönünce orada ikili mücadele meydana geldi. Fakat 11 numaralı defans oyuncusu benim önümü kapattığı için ben kontak noktasını göremedim. Akabinde göremediğimi VAR hakemine söyledim, kendisi de pozisyonu incelemeye başladı. Ardından temas gördüğünü ve ekrana davet edeceğini söyledi. Ekran başına gittim, orada bana temas noktasını gösterdi. Yavaş çekimde öncelikle hücum oyuncusunun topla oynadığını, akabinde mavili oyuncunun hamle yaptığı ayağının geç müdahale olarak rakibine temas ettiğini gösterdi. Sonra bunu normal hızdan izletti. Tekrardan ben topa kimin dokunduğundan emin olabilmek için yakın çekim istedim. Topla hücum oyuncusu oynuyordu. Bundan sonra kararımı penaltı olarak verdim.

Hugh Dallas: Kadir bir hafta sonra hala bunun faul olduğunu düşünüyor musun?

Abdülkadir Bitigen: Basit bir temas olduğunu düşünüyorum.

Hugh Dallas: Penaltı olduğunu düşünüyor musun?

Abdülkadir Bitigen: Basit bir temas, penaltı olduğunu düşünmüyorum.

‘BEKLENTİYE BAKTIM, İTİRAZ EDEN OYUNCULAR VARDI’

Hugh Dallas, Bitigen’le diyaloğunun ardından ise maçın VAR hakemi Özgür Yankaya ile pozisyondaki kararını tartıştı.

Hugh Dallas: Özgür harika bir sezon geçirdin. Müdahalelerin de oldukça azdı. Bugüne dek 3 civarında müdahalen oldu. Bize şunu söyleyebilir misin, niye bu kadar basit bir kontaktan ki bunun altı defalarca çizildi, ‘basit kontak-basit penaltılara asla karışılmayacak’ diye. Niye bu kadar hafif bir temas için hakemi VAR’a çağırdın ve hakemi inanılmaz bir baskı altında kalmak durumunda bıraktın?

Özgür Yankaya: Yani kısacası hata yaptım. Hakem pozisyonu görmediğini söyleyince inceledim, daha sonra beklentiye baktım orada itiraz eden oyuncular vardı. Teması gördüm. O anda bunun incelenmesi gerektiğini düşündüm.

Hugh Dallas: Oyuncuların işi zaten abartmak ve penaltı kazanmak. Size defalarca hücuma değil defans oyuncularına bakmanız gerektiğini söylemiştik. Adam zaten penaltı kazanmak için, abartarak, basit teması çok daha büyük göstererek bir beklenti oluşturuyor.

Özgür Yankaya: Yanlış anlaşılmasın, sadece beklentiye göre yaptığımı söylemiyorum. O andaki ruh halimi hatırlamaya çalışıyorum. Neden yaptığımı hala ben de sorguluyorum.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x