AKP Kulisleri Hareketlendi: Murat Kurum Bir Daha Mı Deniyor?

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Murat Kurum’un, seçimi kaybetmesinin ardından yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanı olabileceği iddia ediliyor. 31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerde Kurum, oyların %39,59’unu alarak Ekrem İmamoğlu’na yaklaşık %10 fark atmıştı. Seçim sonrası Kurum’un kameraların karşısına geçmediği ve AK Parti kulislerinde bu konunun konuşulduğu belirtiliyor.

Gazete Pencere’den Nuray Babacan, Murat Kurum’un yeniden hükümette olabileceğini yazdı. Babacan bugünkü yazısında şöyle diyor:

“Siyaset, yerel seçimlerin ardından kendi gündemine dönmeye çalışırken, konular da çeşitlendi. AKP kulislerinde, ekonomiden, dış politikaya her alanda yaşanan gelişmeler konuşuluyor. Kulis turunda bu hafta, Irak temaslarının sonuçlarından, partide değişim beklentisine, YSK’nin muhtar seçimindeki garabetinden, ekonomi kurmaylarının çekişmesine kadar çok şey bulabilirsiniz…

DEĞİŞİM UMUTSUZLUĞU

İktidar partisinde özellikle başarısız bulunan genel merkez yönetiminin değişikliği konusunda farklı görüşler var. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “değişimi bugün deklare edip, sonbahardaki kongrede yapmasını isteyenlerle”, “Hiç beklemeden bugün-yarın yapmalı. Genel merkez yönetimi ilk toplantıda niye istifasını vermedi” diyen kızgınların konuşmalarına tanık oluyoruz. Ayrıca partide hiçbir şeyin değişmeyeceğini iddia edenler de az değil.

KURUM’U NE YAPSAK?

İlginç bir sohbet konusu da büyük lansmanlarla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Murat Kurum’la ilgili. Kurum’un sağlık sorunları olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yerine getirileceğini iddia edenler var. Ancak çoğunluk, başarısızlığın ödüllendirilmesi anlamına gelen böyle bir değişikliğin yanlış olacağını dile getiriyor.

TÜİK ÇEKİŞMESİ

Gelelim, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TÜİK arasındaki soğuk rüzgarlara. Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen TÜİK Başkanının ekonominin yeni yönetimiyle ilgili olumsuz tavır içinde olduğu iddia ediliyor. TÜİK’in mevcut yönetiminin Nurettin Nebati’nin bakanlığı döneminde geçtiğimiz yılın mayıs enflasyonunu gerçeklikten uzak olarak ‘sıfır’ çıkardığı için bu ayın mayıs enflasyonunun baz etkisiyle fazla çıkacağı konuşuluyor.

KASIT ARAYANLAR

Kulislerde TÜİK Başkanının, Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimini zora sokacak yaklaşımlar sergilediği, enflasyon hesaplamalarında “eski ekonomine yönetimine” gösterdiği kolaylığın aksine, zorluk çıkardığı anlatılıyor. Şimşek’in zaman zaman partililere TÜİK Başkanının tavrından yakındığı aktarılanlar arasında. TÜİK, yeni ekonomi yönetiminin hayatını zorlaştırıyor mu bilinmez ama kurumun enflasyon sepeti, krizden tek başına sorumlu tutulabilir mi anlamadık…

GİZLİ HAŞDİ ŞABİ GÖRÜŞMESİ

AKP’nin dış politika uzmanları son haftalarda özellikle Irak’taki gelişmelere özel anlam yüklüyorlar. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyaretinden önce ilginç adımlar atılmış. Irak’ın Süleymaniye bölgesinde PKK-Talabani ve Haşdi Şabi örgütlerinin oluşturduğu ‘tehlikeli üçgenle’ ilgili. Haşdi Şabi liderinin gizli olarak üç kez Türkiye’ye getirildiği ve bu bölgedeki yapılarla hareket etmemesi için uyarıldığı aktarılıyor.

BEKLEME DÖNEMİ

İlk kez Irak merkezi hükümeti ile bölgesel Kürt yönetiminin Türkiye’nin tezleriyle ilgili aynı noktaya geldiği belirtiliyor. PKK’nın silah bırakıp, Türkiye ile ilgili tezlerinden vazgeçmesi durumunda siyasi mülteci olarak kalmalarında bir sakınca görülmediği anlatılıyor. TSK’nın oluşturduğu 30 kilometrelik güvenli bölgenin sürdürüleceği ve son temaslarda verilen sözlerin yerine getirilmesinin bekleneceği dile getiriliyor. Kalkınma Yolu projesinin her iki yönetim için de çok değerli olduğu, bunun korunması adına bölgede tablonun değişeceğine inanılıyor.

YSK UYUYOR MU?

Gelelim, YSK’nın yıllardan beri sürdürdüğü ‘garabete’. YSK yönetimi tuhaf bir durumla boğuşuyor. Nedeni de hak etmediği halde muhtar seçilenler… Muhtar adaylarından seçimden önce ‘sabıka kaydı’ ve ‘6 ay o bölgede oturduğuna dair belge’ istenmediği için şimdi hak etmeden seçilenler ayıklanıyor. Şaka gibi değil mi? YSK’ya gelen itirazlar inceleniyor ve şimdiden 50 muhtarın mazbatası iptal edildi. 2 Haziran’da ara seçim yapılacak. Yeni sandık kurulları oluşturulacak, ödenek tahsis edilecek ve binlerce lira masraf yapılacak.

HER SEÇİMDE AYNI GARABET

Bir yasaya konulacak tek bir madde düzenlemeyle ya da YSK’nın yayınlayacağı bir genelge ile aşılacak bu sorun, her seçimde yeniden yaşanıyor. Muhtarlardan bu belgeler seçimden önce istense, bu masraf da yapılmayacak. Bir önceki seçimlerde 500 muhtarın hak etmediği halde seçildiği anlaşılmış ve yeniden seçim yapılmıştı. YSK niye uyuyor? Bu masraf niye yapılıyor? Yasa veya genelge neden çıkartılmıyor, sormak lazım…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x